خاصیت های مهم لیمو شیرین

لیمو شیرین از مرکبات بسیار مفید و دارای طبع سرد و خشک است. لیمو شیرین با داشتن منبع غنی ویتامین C، اسید سیتریک، مس و آهن یکی از مفیدترین میوه‌ها برای درمان بیماری‌ها است. در صورت مصرف لیمو شیرین با پوست داخلی بیش از ۷۷ میلی‌گرم ویتامین C به بدن می‌رسد. خواص لیمو شیرین به درمان سرماخوردگی، سلامت استخوان و کاهش کلسترول کمک بسیار می‌کند.

منبع خوبی از ویتامین C

لیمو شیرین سرشار از ویتامین C(آسکوربیک اسید) است. این ویتامین در بسیاری از واکنش‌های بدن نقش اساسی دارد و برای ادامه‌ی حیات ما بسیار مهم است. ویتامین C از ویتامین‌های محلول در آب است و بدن نمی‌تواند مقدار اضافی آن را ذخیره بکند.

زخم معده

فلاونوئیدهای مختلفی در لیمو شیرین وجود دارند که خواص آنتی‌اکسیدانی، آنتی‌بیوتیک و ضدسرطانی داشته و به پاک‌سازی بدن از سموم کمک می‌کنند. لیمو شیرین به‌واسطه‌ داشتن این ترکیبات به درمان زخم‌های دهان و زخم‌ معده کمک می‌کند.

کمک به گوارش

از خواص لیمو شیرین می‌توان به کمک به گوارش اشاره کرد. فلاونوئیدهای موجود در لیموشیرین به خنثی‌کردن اسید شیره‌ گوارشی کمک می‌کنند و موجب تسهیل گوارش برای انسان می‌شوند. بنابراین می‌توانید از لیمو شیرین به‌عنوان دارویی برای کمک به سلامت گوارش استفاده بکنید.

مشکلات تنفسی

روغن استخراج‌شده از لیمو شیرین خاصیت ضداحتقان داشته و میکروب‌ها را از دستگاه تنفسی می‌زداید. از لیمو شیرین در مرهم‌ها، افشانه‌ها(یکی از اشکال مصرف دارو که دارو به‌شکل گاز استنشاق می‌شود) و قرص‌ها استفاده می‌شود.

خاصیت ضد سرطان

فلاونوئیدها و لیمونوئیدهای موجود در لیمو شیرین می‌توانند در مبارزه و پیشگیری از سرطان و نابودی انواع مختلف باکتری‌های مضر در بدن انسان موثر باشند.

درمان سرماخوردگی

لیمو شیرین در پیشگیری و بهبود سرماخوردگی موثر است.ویتامین C موجود در لیمو شیرین با کاهش شدت و میزان علائم سرماخوردگی به بهبود آن کمک می‌کند.

کمک به بینایی

لیمو شیرین به‌خاطر خاصیت آنتی‌اکسیدانی و ضدباکتری، از چشم‌ها در برابر عفونت‌ها محافظت می‌کند و مانع از پیشرفت آب مروارید می‌شود.

سم‌زدایی بدن

لیمو شیرین در سم‌زدایی بدن و دفع سموم بسیار موثر است. همچنین این میوه می‌تواند تاثیرات مضر استرس و آلودگی‌ها را خنثی بکند.

افزایش انرژی

مصرف منظم لیمو شیرین خستگی و ضعف را از شما دور کرده و به افزایش انرژی‌تان کمک می‌کند.

تقویت دستگاه ایمنی

لیمو شیرین منبع مناسبی از آنتی‌اکسیدان‌هایی است که به کاهش التهابات، تنظیم سیستم‌ایمنی بدن و افزایش مقاومت در برابر عفونت‌ها کمک می‌کند.

کمک به سلامت استخوان

براساس بسیاری از مطالعات، لیمو شیرین از بروز پوکی‌ استخوان و روماتیسم مفصلی جلوگیری و به سلامت استخوان‌ها کمک می‌کند.

کاهش گرفتگی عضلات

آب لیمو شیرین به تامین آب بدن بعد از تمرینات و کاهش گرفتگی عضلات در ورزشکاران کمک می‌کند.

خاصیت های مهم لیمو شیرین

خاصیت های مهم لیمو شیرین


/ 0 نظر / 127 بازدید